pondělí 23. října 2017

Být mámou je lehké, ale být zodpovědný rodič - to je kovbojka.

Přes to, že podzim je společně s rozkvetlým jarem moje oblíbené období, mám občas tendence vyvolávat si (možná zbytečné) chmury. Přemýšlím, co všechno dělám špatně ve výchově dětí, ve svém pojetí života i ve vztahu k rodině a snažím se to řešit. Někdy teda dost nešťastně. Třeba posledních pár dnů, kdy jsem polehávala po večerech totálně vyřízená na gauči a pobrekávala, že jsem vůbec necvičila a až jednou nastane můj den, nenarvu se do šatů. Že mít děti je těžký a nikdo mě nemá rád. A proč vlastně už nekupujeme sušenky a čokoládky, když se zákusečkem a lahví vína by se mi truchlilo líp. No nic. Ženský mě chápou a chlapi nečtou. A kdyby přece jen, aspoň vidí, že být labilní ženou je náročný.

Dneska už jsem ale zpátky ve formě. Dokonce jsem se pustila i do vaření. A právě asi to mě přivedlo na myšlenku jídelníčků, pro ty naše kluky. Protože...

Když si vezmu do parády prvního Samuelka. Ten jí všechno a rád, nejlépe pořád. Jakmile zapomenete v dosahu mističku s oříšky, bonbóny nebo nařezanými kousky koberce v karamelu, on to v nestřežené chvíli do čista vyluxuje. Minule mu táta podal z rybníku vyloveného bahenního šneka, aby mu jako ukázal, jak se z té oslizlé špičaté ulity táhne ta hmota neurčité barvy s očima a pak stačilo na vteřinu otočit hlavu a hned nám podle hlasitého chroupání bylo jasné, že ho Samíček snědl. Citrón, celer, olivy. Kromě rajčat a piva mu jede opravdu všechno. Víc než rok se nám dařilo, držet jeho váhu na dvaceti kilech. Myslím si, že na tříleté dítě je to dostačující a není třeba dál přibírat. Jenže teď najednou hrozný skok směrem nahoru. Jídelníček jsme mu nezměnili a že to je tím víkendem, který strávil u babičky, se mi nějak nechce věřit. Ale naše svaly, záda, ruce, nohy to pociťují fest. Veškerá přebytečná energie padne na zvednutí Samuelka z nočníku. No co, je to velký kluk.


Jídlooo!
Zato Tomášek, to je labužník. Mlíko-mlíko-mlíko a nic jinýho. Kojení vzalo na půl roce za své a já bych ráda začala s příkrmy, ale on prostě nechce. Z ovoce zbaští banán, meruňky a mlíko a ze zeleniny jenom to mlíko. O masu ani nemluvím. Úplně vidím, jak bude vybíravý a všechno mi bude plivat. Ostatně už dnes mám plný vlasy a uši mrkve.


Mlíkooo!
Hlídat a hlavně krmit sebe sama je lehký. Člověk si dá, na co má chuť a ví, že pokud je to třeba sklenice s nutelou, o to víc kilometrů bude muset zítra zdolat. Ale za ty děti jsme zodpovědní, zvlášť když nechodí a jejich pohyb není adekvátní. Když si občas náhodou všimnu, kolik knedlíků by jim babičky nejradši naložily, mám oči navrch hlavy a protože vím, že naši kluci rozhodně nemají předpoklady k tomu, aby byli drobní, musím jednat a to hned!

Takže... Má někdo nějaký nápad??

Já ano. Už chvilku tu brouzdám po internetu a projíždím si doporučené a vzorové jídelníčky pro kluky "našeho" věku. Hlavu mám plnou rohlíků, paprik a jogurtů s ovocem. Sbírám informace a vytvářím z toho ideální porce a doby jídel, které tu hodlám za zvuku fanfár zítra přednést. Kopie jídelníčků dostane doporučeně každá z babiček a zkusíme to znova a lépe.

Být mámou je lehký, ale být zodpovědný rodič a trvat si na svém i když se po dětské tvářičce kutálí slzy jak hrachy při pohledu na dort, je občas o nervy. Závidím všem rodičům, kteří už mají své děti vychované a vědí, že se jim to povedlo. Držte palce. M:)

7 komentářů:

 1. Hoci toho nášho drobca ešte len nosím v brušku, už teraz nad podobnými vecami premýšľam, a tento článok mi hovorí z duše. Krásne a výstižne napísané - byť zodpovedným a dôsledným rodičom je asi jedna z najťažších úloh na svete! Každopádne držím palce pri vytváraní jedálničku a som zvedavá, ako to dopadne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju ;-) asi nejhorší je to na Velikonoce, kdy ti moji kluci donesou 4 igelitové tašky sladkostí a já to musím půl roku zpracovávat na rotopedu :-D Přeju hodně štěstí s miminkem!

   Vymazat
 2. V tomhle směru to mám vcelku jednoduché. Moje dítě nejí prakticky nic, cokoliv nového odmítá ochutnat a jako třešnička na dortu nám v srpnu vyšla z krve celiakie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to potěž. To máte daleko horší! Hodně štěstí :-)

   Vymazat
 3. Je dobře, že nad tím přemýšlíte. Přítelův syn nejí nic kromě omáček s knedlíkem (který zase ale nejíme my), řízku s kaší a palačinek nebo buchtiček k krémem. Brumíky a kapsičky to by jedl po tunách. Jenže jeho máma to řešit nechce, že mu přece vaří, na co má chuť, ale mě se tohle teda nelíbí, to jako u nich jedí jen to, co má rádo dítě? Takhle se nikdy ale nenaučí jíst nic jinýho..jo a není to mimino, ale pomalu desetiletej kluk, takže rozumu má víc než dost, to už je vyčůranost jak blázen. Navíc to i sám potvrdil - když se ho zeptáte, co bude jíst na táboře, tak prej všechno, že není debil, aby se mu děti smály:D
  Vím, že jídlo je u dětí problém, ale není řešení jim přece dávat jen to, co oni chtějí jíst, to by jedno dítě mělo za chvíli třeba sto kilo a jiný bylo podvyživený. U nás je blbý ještě to, že z těhle jídel syn má samozřejmě hned hlad, když má hlad je šíleně protivnej, nezvládá úkoly do školy a ani si nehraje, jen prudí, jenže se zas nají něčeho jako buchtičky, po čem se to samozřejmě zase za půl hodiny opakuje..+ dost sportuje, takže by měl mít jídelníček naprosto jinej. Jo a ovoce nejí žádný, ještě tak na mini kousky nakrájený jablko a zeleninu žádnou, jen z brambor kaši, ale to bych zeleninou nenazývala.

  OdpovědětVymazat
 4. Jinak mě teda napadá, že u Vás u staršího to bude asi i jeho nemocí, že přibírá, nebo ne? O to víc by teda měly babičky poslouchat, co mu mají dávat a co ne, vždyť když ho budou přecpávat, tak škodí jemu, no a Vám taky, když ho pak ani nezvednete. To bych teda byla nekompromisní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babičky vaří dobře, jen je u nich potřeba korigovat ty porce. Samíček když dostane, tak se cpe ale když nedostane, tak se nevzteká...nějak extra :-D Je strašně těžkej i díky tý velký hlavičce, zase kdyby byl třasořitka, ani ji neuzvedne. Jde to ruku v ruce všechno se vším, ale že ho už ani nezvedneme, to je teda recht. To bych mu měla nechat vytisknout na tričko :-)

   Vymazat