čtvrtek 26. listopadu 2015

Pár věcí, proč je pro někoho zima lepší, než léto.

Je to tady! Ještě před dvěma měsíci teploty vzduchu atakovaly skoro čtyřicítku. Já se nešťastně krčila ve stínu a nadávala na horké září. V článku jsem se snažila navodit vánoční atmosféru a těšila se na zmrzlé nohy a svařák. Zmrzlé nohy už mám týden a to je znamení, že jsem se dočkala. Tma ve čtyři hodiny odpoledne, první vločky, které mi už letos nejednou rozmazaly řasenku, další dvě přečtené knihy pod dekou v obýváku prosvětleném světýlky a svíčkami. To jsou věci, které drží mou náladu většinou vyváženou. Napadá mě hned několik věcí, které bych před létem upřednostnila za každých okolností.

1. Atmosféra

Představte si, že máte doma po několikahodinové snaze krásně uklizeno. V létě by pak musela okamžitě následovat ledová sprcha a vymýšlení plánu, co dál, když světlo je až do deseti hodin. To v zimě si můžete v klidu udělat čaj, postavit s dětmi bunkr, pustit pohádku. Děti jsou klidnější, když už se stmívá. Můžete si zacvičit, vrhnout se na cukroví, zasednout k zajímavé knížce, třeba o vraždách, jako já a pak celou noc koukat do stropu a dávat pozor a by vám z pod peřiny nekoukal ani chlup. Nebo se jít projít za oranžového světla pouličních lamp, nechat si do tváře sypat vločky a očumovat zamilované dvojice....To už je jedno. V létě nic z toho prostě nejde! To se zpotíte, jste ulepený, je vám hic, no fuj.

2. Zahřívání

Zahřívání se mě prostě baví. Asi proto lezu ven výhradně, když prší, sněží nebo fouká. Jinak je to pro mě nuda. Možná proto, že jedna z mých nejoblíbenějších věcí na světě (hned po knihách) jsou teplé ponožky, pletené svetry a ovocné čaje. Namísto nanuků, bazénů a větráků. I když bych měla zabruslit do čerstvě zamilovaného vztahu. Lepit se k sobě v létě, je docela nic moc, zato zahřívat se v zimě, je přece krásný. Takže zahřívání, ať už člověkem, oblečením, sportem nebo alkoholem, je dobrá věc.

3. Vánoce

No já prostě miluju vánoce. Nemyslím stres s dárkama, nebo úklidem, obalováním a smažením, návštěvy příbuzných a několikanásobná salátová runda, to k tomu prostě patří. Ale procházky po vánočních trzích. Potkávání známých v dobré předvánoční náladě. Betlémy a výstavy v muzeích. Kapři na každém rohu náměstí. Jmelí. Stromeček. Pohádky. Uplakané očička vašeho syna, protože chudáček nesnáší rozbalování dárků...:-) Vánoce jsou i přes všechny své chyby fajn. Čas nových nesplnitelných předsevzetí a zvláštních tradic. To já prostě můžu.

Většina z vás se mnou souhlasit asi nebude. A já to chápu. Léto má zase svá pozitiva a kdybych je měla jmenovat, tak je článek asi jednou tolik dlouhý. Říkáte si zmrzlé ruce, klouzavé chodníky, ráno zamrzlá auta, popraskané rty...ale víte co? Mě to prostě nevadí. M:)


2 komentáře:

  1. Já to mám úplně stejně a naprosto souhlasím se vším v tomhle úžasném a vystihujícím článku :)

    OdpovědětVymazat
  2. Já to mám úplně stejně a naprosto souhlasím se vším v tomhle úžasném a vystihujícím článku :)

    OdpovědětVymazat