čtvrtek 8. října 2015

Něco málo ze života výjimečných...

Máte-li postižené dítě, jedna z velkých nevýhod je, že potřebujete spoustu zdravotních pomůcek, pro cvičení, motivování nebo jen zpříjemnění života. Upřímně nechápu, proč třeba takový kočárek, určený pro postižené, stojí průměrně o 50 tisíc, tedy hodnotu staršího auta víc, než kočárek pro zdravé dítě. Jeden takový doma mám. Každý den, když se na pokraji svých sil snažím jeho váhu kolem třiceti kil stáhnout z prvního patra dolů, abychom mohli ven a následně ho opět tahám nahoru, aby mi ho nikdo neukradl, přemýšlím, čím je krom své váhy, pár opěrek a jednoho popruhu navíc výjimečný. Ano tyto pomůcky svým majitelům opravdu velice pomáhají. Umožní jim chodit, sedět, nebo jen pohodlněji ležet. Umožní jim skoro cokoliv, ale získat je, občas představuje neskutečný koloběh, zařizování, papírování, doplácení, skládání se, škemrání, no zkrátka souhrn šíleností, které občas představují nadlidský výkon.

Jedna z výhod potom je, že velkou část z ceny těchto věcí, dost často proplácí pojišťovna. Tam, kde pojišťovna selhává, přichází na řadu nadace, připravené, rodinám v tísni pomoci. Nadací existují desítky. Z hlavy si vzpomenu třeba na Život dětem, Nadace Olgy Havlové, nadace Syner v Liberci, advokáti dětem, Kapka naděje, Leontinka a mnoho dalších. Když už si pak tu svou nadaci vyberte a rozhodnete se žádat tímto o dar (většinou finanční na určitou pomůcku), je potřeba se prokousat nutnými formuláři a to je opravdu boj.

K přesně vyplněné žádosti je nutné doložit:
 • potvrzení přijmu obou rodičů, formou čestného prohlášení
 • vyjádření pojišťovny, zda poskytuje příspěvek na vámi žádanou věc či nikoliv
 • fotografii dítěte v tiskové kvalitě
 • kalkulace či faktura od dodavatele pomůcky
 • popis pomůcky s fotografií
 • kopie ZTP nebo ZTP/P průkazu
 • lékařské zprávy
Všechny tyto papíry musíte zařídit, vytisknout, okopírovat, vyplnit, naskenovat a odeslat, což je třeba pro mě, jelikož mám doma pouze napůl funkční počítač, bobřík odvahy. Po odeslání má nadace 4 měsíce na vyjádření a tak už jen čekáte.

Musím ale říct, co se týče našeho kočárku, kde byl doplatek hrazený rodiči přes 35 tisíc, šlo jednání ze strany nadace velice rychle. Všichni na mě byli příjemní a mě hřál dobrý pocit, že dobří lidé stále existují.

Dále pak chci poděkovat všem lidem, kteří nám pomáhají absolutně nezištně, ať už jsou to ti, co nás znají přes blog a pošlou dárek nebo jen podporu, nebo lidem od nás z města, kterým, jak jsem se mohla tento týden přesvědčit, také nejsme ukradení. Je to boj. Ale tento náš boj je o tolik lehčí, když máme takovou podporu okolí. Děkujeme M:)

2 komentáře:

 1. Ten Sáma je ale fešák! A jak pěkně drží hlavičku :-) Jen tak dál!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to už drží, dokonce vydrží i půl minuty sedět :-) diky!

   Vymazat