pátek 18. září 2015

Prázdninová knižní dobrodružství.

Vzpomenete si ještě na ten brutální srpen? Měsíc, který mě díky svým enormně horkým dnům stál málem zdravý rozum? Samuelek v ty dny jen polehával se studenou plínkou na čele a pokud jsem po něm něco chtěla, pěkně mě sprdnul a byli jsme na sebe akorát tak protivní. Je prostě po mě, miláček. No a tak jsem celý srpen zasvětila mému nejoblíbenějšímu relaxu - čtení.

Vybrala jsem si čtení tak poutavé, že zhltnout během několika dní šest tlustých knih, nebyl rozhodně žádný problém. A jelikož bych ten vzácný literární zážitek ráda dopřála i vám, nezbývá, než si ten "zázrak" představit. Nečekejte nějaké vrcholové literární dílo, které trhne rekordy skrz generace. Spíše dobrou myšlenku, rychlý spád a dobře zpracovaný příběh. Takové čtivé oddechovky.

Divergence - Rezistence - Aliance

Do trilogie, napsané mladinkou spisovatelkou Veronicou Roth z USA, jsem se pustila jako první. Já prostě obdivuji, jak může někdo vymyslet z vlastní hlavy tak složitý a zajímavý příběh. Vždy, když to zkouším se skleničkou vína na balkóně, vzejde z toho nějaká úplná kravina. Kvůli těm, kteří to ještě nečetli, příběh naznačím opravdu krátce. Odehrává se to v budoucnosti, ve městě Chicago, které je obehnáno vysokým plotem a za ním je neznámý zapovězený svět. Všichni lidé z města jsou pak rozděleni do určitých frakcí. Jejich frakce pro ně představuje ještě víc, než vlastní rodina. Jsou to: Upřímní, Sečtělí, Neohrožení, Mírumilovní a Odevzdaní. Každá z frakcí ve městě plní svou funkci a pěstuje určitou ctnost.
Všichni šestnáctiletí si každý rok v ten samý den volí svou budoucí frakci a právě o tom je první díl. Ten mě bavil asi úplně nejvíc. O tom jak se rozhodne hlavní hrdinka Beatrice a o drsných přijímacích rituálech v různých frakcích, si už přečtěte sami. Někteří touží systém frakcí sesadit a druzí zachovat, ale ani o tom nic víc neřeknu. A pokud nejste zarytí čtenáři. Doporučuju alespoň filmové zpracování. Je sice trošičku pozměněné, ale taky nadchne...


Odevzdaní - Neohrožení - Sečtělí - Mírumilovní - Upřímní


Hunger games - Aréna smrti, Vražedná pomsta a Síla vzdoru

Opět trilogie, která mě posadila na zadek. Toto veledílo americké spisovatelky Suzanne Collins je sice řazeno mezi literaturu pro náctileté, ale mohu se zaručit za to, že kdejaký dospělý bude do světa Katniss Everdeenové nenávratně pohlcen. V troskách Severní Ameriky se rozkládá Panem. Je to stát složený z dvanácti krajů s tím, že každý kraj zajišťuje zemi jinou surovinu, a hlavního města Kapitolu. Kdysi se kraje proti Kapitolu vzbouřili, ale neuspěli a od té doby Kapitol pořádá každoroční Hladové hry. Každý kraj musí poslat jednu dívku a jednoho chlapce do arény, vytvořené uměle hlavním městem, buď na jistou smrt nebo věčnou slávu a bohatství, jako připomínku toho, že vzpoura vůči Kapitolu se nevyplácí. Katniss žije ve dvanáctém kraji, kde lidé umírají hladem i v uhelných dolech a do arény nastoupí jako dobrovolnice, místo své malé sestry. Nechtěně se ale stane symbolem chystaného povstání a nikdo to nebude mít lehké. Budoucnost je nejistá...
Prostě já tím žiju. Každá postava má svůj důvod. Nic bych nevyškrtla. Nic bych nepřidala. Propracovanost smrtící arény, povahových rysů postav i celého příběhu mě děsí. Věřím tomu, že to každého chytí už po několika stránkách a jestli ne, opět musím jedině doporučit filmové zpracování se skvělými herci.A který příběh se mi líbil víc? Jednoznačně asi Hladové hry, i když by byla velká škoda přijít o sérii Divergence... Četli jste? Jak se vám to líbilo? A co je lepší? Do měsíce čekám nějaké další fanoušky, krom svých sester a mamky, se kterýma bych to mohla rozebírat až do bezvědomí...dík M:)

2 komentáře: