úterý 7. dubna 2015

Kohoutek nebo petka?

Jak je na tom váš pitný režim? A upřímně. Tak třeba ten můj, i když jsem se tu kasala, jak se do toho opřu, je zatím nic moc. Ale jedna věc se mi povedla. Daleko radši, než cokoliv jiného si dám vodu. Ne džus, ne citrónovou mattonku, ale vodu. Každý, kdo pije vodu, neslazený čaj nebo kávu tvrdí, že pití bez zbytečných cukrů je jen o zvyku a má pravdu. Dříve jsem pila jen šťávu nebo hoooodně sladký ovocný čaj. A netrvalo ani dlouho a cukr v čaji ať už ovocném nebo zeleném mi přijde, jako absolutní nesmysl. A vodou, tou nepohrdnu nikdy.

A myslíte, že abych byla in, musím si kupovat vodu v PET lahvi? Ani náhodou. Je to naprostý nesmysl a tady máte pár důvodů:
  1. Opravdu mi nechutnají (až na pár výjimek, jako je Magnézka nebo Rajec, ale ty mají zase další problém...)
  2. Za balenou vodu zaplatíme zpravidla až 500x více, než za vodu z kohoutku. Dá se říct, že platíme pouze za značku)
  3. Voda z kohoutku i voda balená musí splňovat stejné parametry, aby byla pitná a někdy je na tom petka ještě daleko hůř.
  4. Na výrobu jedné půllitrové lahvičky s vodou se spotřebuje až 10 litrů další vody a tolik energie, která by vám vystačila na vyžehlení jedné průměrné várky oblečení.
  5. Víte, že se recykluje asi jen 44% PET lahví? Takže když by dneska každý obyvatel Prahy vyhodil jednu petku (což je asi 1 200 000 kusů), zrecykluje se pak asi jen 528 000 a co ten zbytek? A kolik je to třeba za rok na celém světě?
No nic, mohla bych pokračovat, ale je to celkem nuda. Já osobně tedy piju vodu z kohoutku a chutná mi a PET lahve používám tak akorát místo činek :)

Co dělat, když mám strach ze škodlivých látek, obsažených ve vodě z kohoutku?
Voda by vždy měla splňovat určité normy a pokud se i přes to bojíte, můžete to řešit filtrací vody. Třeba já se chystám na nákup filtrační konvice, která zbaví vodu chlóru, vodního kamene, nečistot, pesticidů a odstraňuje zdraví škodlivé kovy (olovo, hliník, měď). Navíc zlepšuje chuť a odstraňuje pachy. A dá se sehnat do pětistovky.

A co dělat, když mi voda nechutná?
V tomto případě pomůže obyčejný plátek citrónu nebo pomeranče, hrst čerstvých malin či jahod, no prostě jakékoliv ovoce, které vám sklenici vody dochutí a ovoní.

Zkuste pít vodu, zvyknout si na ní trvá maximálně měsíc a tělo vám poděkuje :)M


2 komentáře: