neděle 22. března 2015

Antikoncepce a hubnutí - ach jo!

Mohu zhubnout přesto, že zobu prášky? Toť otázka. hormonální antikoncepci berou ženy už od 60. let minulého století. A na rozdíl od původních tabletek, které byly napěchované hormony, ty dnešní už jsou pro organismus mnohem šetrnější. Nechtěla bych tu soudit, jestli je to tedy dobré nebo špatné, o tom si musí udělat obrázek každý sám. Zajímalo mě ale, jaký má antikoncepce vliv na hubnutí.
 

Každodenní prášek nám poskytuje také pár výhod. Jde zejména o měsíční ženskou záležitost. Je potom pravidelná, méně intenzivní, nebolí a díky tomu, že začneme další platíčko bez týdenní pauzy se zá i lehce posunout. Krom toho mohou některé druhy antikoncepčních pilulek docela úspěšně pomoci s bojem s akné.

A jaký to má teda vliv na hubnutí? Katastrofální! Tyto dvě věci opravdu nejdou moc dohromady. Zásadní problém většinou spočívá v zadržování vody a s tím se bojuje jen velmi těžko. Žena o tom většinou ani vůbec neví a navzdory cvičení a dietám se jí nedaří zhubnout ani deko. Naopak může pozorovat různé otoky, pocit plnosti, nevolnost a celulitidu. A jak se vody v těle zbavit? Je to paradox, ale je potřeba zvýšit pitný režim. Pít však musíme pouze vodu a bylinné čaje. Omezit příjem sodíku (sůl) a dodat tělu vápník a draslík (mléčné výrobky, brambory, mák, sardinky, květák, brokolice, ořechy...).

 
Co se týká hubnutí, tak největší riziko skrývají pilulky s vysokým obsahem hormonů. Některé mohou mít vliv i přímo na přibírání (zejména ty, které se používají na problémy s pletí). Dalším problémem je také zvýšená chuť k jídlu, způsobená vyšší hladinou hormonů v těle. To je pak potřeba jíst například zeleninu, která nás nasytí na dost dlouhou dobu a nemusíme se tak bát o svoji figuru.
 
A co teda s tím? To nevím. Osobně se v tom také docela plácám. Velká část dotázaných holek se vyjádřila, že v dnešní době většina kluků kondomy odmítá se slovy "To jsem nikdy nezkoušel a ani nebudu", a proto se ženy většinou obětují a berou hormony. To už je na nás, jestli se necháme takto vydírat. Tuto otázku, jestli brát nebo nebrat si musí rozhodnout každá sama. Gynekolog nám v dnešní době může předepsat i prášky velice šetrné. Na druhou stranu stoupá trend v odmítání hormonální antikoncepce jako takové. A co vy? Berete? Neberete? Hubnete? Nehubnete? Já beru a nehubnu. Asi se nad tím budu muset zamyslet :)M
 


10 komentářů:

 1. loni jsem přestala brát antikoncepci z jednoho jediného důvodu - nechci do sebe cpát ty hnusy. menstruaci mám i tak pravidelnou, s partnerem si dáváme pozor a nemusíme tedy antikoncepci jako takovou vůbec řešit. nemůžu si to vynachválit.

  váhově jsem na tom pořád stejně, jediné negativum je, že se mi mírně zhoršila pleť

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, taky jsem se rozhodla na to vybodnout. Snad se aspoň zbavím tý přebytečný vody a váha půjde trošku (trošku víc) dolů :-)

   Vymazat
 2. Neberu prášky - za a) ani pořádně nevím proč ale po zkušenostech mamky, jak pořád bojovala kvůli tabletkám s váhou a měla obří výkyvy a celoživotně se kvůli tomu trápí a mění je, bych si je snad nevzala.. za b) manžel je chemik a přinést něco takového do baráku, tak mě s tím rovnou vykopne.. :D A on taky říká - hormony v antikoncepci ti vyvolají pocit v těle falešného těhotenství, proto tělo nemůže otěhotnět znovu, tělo ale má pocit, že je těhotné a tak má tendenci i automaticky ukládat "hmotnost" jako těhotná maminka - čím déle je člověk bere, tím se syndrom prohlubuje (zní mi to docela logicky ale nevím.. :D).... Ale a přichází další věc, nedávno jsem se bavila s kamarádkou, co vždy byla jako proutek a pak přestala brát prášky a začala extrémně přibírat - nyní jí zjistili, že má obrovský nadbytek mužských hormonů a to, že kdysi brala prášky, jí paradoxně jen vytvářelo rovnováhu (proto vždy otěhotněla i skrze ně) a tedy byla štíhlá a tak se k nim vrací.

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem prášky přestala brát loni v lednu. Měla to být původně očista na 3 měsíce, ale nakonec mi trvalo skoro rok(!), než jsem zase začala nějak normálně fungovat, takže jsem si řekla, že prášky už ne. Ani teď to pořád není 100%, ale snad už se to srovná. A můj přítel to chápe a respektuje moje rozhodnutí, je to moje tělo a je na mně, jestli do sebe budu nebo nebudu cpát prášky.

  OdpovědětVymazat
 4. Přestala jsem prášky brát před 5 lety, a zhubla bez cvičení a diet 5 kg jen tak. Celé roky mi vycházelo i případné "nechtěné početí". Až na posledního přítele, kde s ním jsem otěhotněla po 4 týdnech vztahu. :)
  Takže dámy, je to spíše o partnerovi a o jeho schopnosti, že ví, "kdy ho má vytáhnout". :D

  OdpovědětVymazat
 5. :-D A jak pak řešíte to, když partner chce další bejby a váš zdravej rozum a povislý bříško říkají ne?? :-) To má pak asi chlap smůlu :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Noo moc chlapů co by takhle zuřivě chtěli děti neznám.. :D Nám by snad ani třetí nevadilo, stejně už tady je blázinec a vzhledem k velkému věkovému rozestupu mezi dětmi, to je jako mít dva jedináčky (jsou od sebe 8let).. Tak se obáváme, že ted je to oukej ale v době kdy bude jednomu 15 a bude puboš to bude groteska.. :D Kurnik, proč vlastně píšu tohle?.. :D Jsem blázen.. :D

  OdpovědětVymazat
 7. Neberu. Hrozně jsem chtěla, ale rodiče a mě přemluvili, ať si nechám udělat testy na krev. Zjistili mi zvýšenou srážlivost krve a bylo to v pytli. Hrozila by u mě trombóza. Jediné řešení je tělísko. Bylo super, dokud nějakým záhadným způsobem nevypadlo. Tenkrát na mě doktor koukal.. Jako kdybych si za něj tahala.
  Je to hlavně o partnerovi. On sice taky říká, že lepší je to bez, ale už se s tím smířil. Chudáček. :-D
  A věty typu: "Šukat s kondomem je jako jíst maso přes pytlík" nechápu.
  Nejhorší na tom je ta CENA, i přes to, že kupujeme ve velkým (třeba 100ks), tak nás to vyjde tam na 8 kaček/kus. Kupovat to v obchodě, tak se nedoplatíme. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I takhle to jde zařídit....no já vsadila a teď pozoruju jak se tělo čistí, je to děs, už ať to mám za sebou :-)

   Vymazat