pátek 13. února 2015

Nebudeme zbytečně nervózní ne?

Předem se chci omluvit za absenci na svém blogu, ale můj červený stařík notebook, který chudák jede několik let snad čtrnáct hodin v kuse (neříkám, že jsem na něm neustále zalezlá já - bože chraň), začíná trochu stávkovat a třeba včera jsem ho ani nerozjela. Ještě abych musela uvažovat o novém (to by se dostal před můj vysněný foťák).

No ale teď už k věci. Já jsem hrozně nervózní člověk. Stresař jako blázen. A to žiji v podstatě klidným životem. Jenže mě rozhodí i cesta na nákupy do jiného města (co když se s kočárkem nenacpu do vlaku?) nebo nutnost zajít si k zubaři. Při těchto a podobných událostech začnu být protivná asi tak dva dny dopředu. Pokud se ale jedná třeba o nástup do nové práce a nebo celodenní výlet se Samuelkem na vyšetření do Motola, s nutností skvěle rozvrženého a naplánovaného časového harmonogramu (což mě čeká už za 13 dní), jde to se mnou z kopce tak tři týdny dopředu. Já jsem snad nervózní i u reklamy na psí žrádlo. Co bych asi dělala, kdybych hrála na nějaký nástroj? Nebo kdybych byla třeba herečka? Nebo krasobruslařka?? To by se mnou určitě seklo.

Co je vlastně nervozita a co se při ní děje v těle? Je to negativní projev psychického stavu jedince (třeba labilního, jako jsem já), který se projevuje jako stres, strach, atd... No musím říct, že jsem o tom něco přečetla a je to nuda. Z vlastní zkušenosti vím, že u mě nervozita vyvolává nepříjemný pocit, špatnou náladu, tachykardii (zrychlený tep), hypertenzi (vysoký krevní tlak) - omlouvám se za ty odbornosti, to mi holt zbylo ze školy - křeče v břiše, nevolnost, pocit na brečení a podrážděnost.

A co s tím? To ví přece každý, omílá se to tu pořád dokola. Aktivní životní styl, fyzická aktivita, dostatek odpočinku, příjemně strávené volno, jídlo častěji v malých porcích, dostatečný pitný režim, nechat se vytáhnout kamarádkou na kávu a neřešit, že nemáte v čem jít... Je toho hodně, ale hlavně si to člověk musí sám srovnat v hlavě a musí se z toho chtít vyhrabat, jinak se všichni sejdeme na psychiatrii.

PS: Za poslední týden jsem přečetla asi tři knihy, tak už pomalu vymýšlím "knížkový" článek. Jenže opět čtu samý dojáky, mám teď takový období...:)M

Žádné komentáře:

Okomentovat