pondělí 9. února 2015

Jdeme na pivo?

     

     Náhodou se mi dostal pod oko článek o pivu, kde tvrdili, že vlastně není vůbec dokázáno, že se po zlatavém moku tloustne. Kila prý nabíráme hlavně proto, že si k pivečku rádi dopřáváme křupky, brambůrky a utopence. Četla jsem to asi před dvěma dny a od té doby na to musím neustále myslet. Ano, pivo je sice z 90% tvořeno vodou, ale co ty kalorie? Dříve se přece říkalo, že jedno pivo je takový energetický příjem, jako guláš s pěti a najednou to neplatí?


Takže jsem se pídila dál a zjistila, že jedno půllitrové pivo má v průměru 200 kalorií, samozřejmě čím je silnější a barevnější, tím kalorií v moku přibývá. To znamená, že pokud do vás za večer zahučí deset kousků, vyplácali jste si počet kalorií, které by měli stačit na celodenní příjem. Potom je tedy otázka, jestli se tloustne po pivu a nebo po tom jídle, které sníme a dostaneme tak do sebe za ten den dvojitou porci energie. Museli bychom být vrcholovými sportovci, abychom tu energii dokázali spálit a neuložila se nám v podobě tuků pod kůži. Poznámka: taková normální porce hovězího gulášku s houskovým knedlíkem obsahuje asi 620 kcal (takže tři piva).


Já osobně si nemyslím, že je pivo čistě pánská záležitost, protože mi chutná. Rozhodně ho ale nepiju každý den ani každý týden. Nejraději využívám jeho osvěžujících schopností v létě navečer, když mě ve venkovní zahrádce oblíbeného podniku ohryzávají komáři. Závěr pro mě je tedy takový, že pět piv za večer je prostě moc a že se po něm zkrátka a dobře tloustne, i když možná nepřímo.
PS: Údajně pivo zlepšuje pamět, podporuje inteligenci (samozřejmě ne ihned po požití) a zvyšuje sekreci hormonu dopaminu, čímž navozuje pocit štěstí, takže občas - PROČ NE? :)M


Žádné komentáře:

Okomentovat